MF-R016/600-A05-0
Part No
MF-R016/600-A05-0
Description
PTC RESET FUSE 250V 160MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
160 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
320 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
16 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
7 s
Voltage - Max :
250V (600V Int)