SMCJ14CA
Part No
SMCJ14CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
64.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V