SMAJ6.5AHR3G
Part No
SMAJ6.5AHR3G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Stock
142
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
35.7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V