SMAJ18CA
Part No
SMAJ18CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
13.7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
SMA (DO-214AC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V