P4FMAJ160CA
Part No
P4FMAJ160CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 160VWM 219VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
219V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V