1.5FMCJ150A
Part No
1.5FMCJ150A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 150VWM 207VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
207V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V