1320-S-110
Part No
1320-S-110
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
SPD DC 2W+G 110VDC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
40 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
Features :
Remote Signaling Contacts
Form :
Base + Module
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Type :
Type 2, Type 4
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
150VDC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
500 V