BSPH2600PVR
Part No
BSPH2600PVR
Manufacturer
Eaton
Description
600 VDC 2 POLE CONFIGURATION SPD
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
25 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
12.5 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
1 kA
Features :
Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Form :
Base + Module
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Product Status :
Obsolete
Type :
Type 2
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
700VDC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
2.5 kV
Voltage - Protection Rating (VPR) :
600 V