BSPS1690WER
Part No
BSPS1690WER
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE 690V 1P SPARKGAP DIN SPD
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
25 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
25 kA
Features :
Remote Signaling Contacts
Form :
Base + Module
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Product Status :
Obsolete
Type :
Type 1
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
760VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
4 kV