V250LS20A
Part No
V250LS20A
Manufacturer
Harris Corporation
Description
RADIAL LEAD VARISTOR
Manufacturer :
Harris Corporation
Capacitance @ Frequency :
500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
72J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
330 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V