R2E140-AI31-30
Part No
R2E140-AI31-30
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Description
MOTORIZED IMPELLER
Stock
7
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
Approval Agency :
CSA, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
Operating Temperature :
158°F (70°C)
Power (Watts) :
195W
Product Status :
Active
RPM :
2200 RPM
Size / Dimension :
Round - 140mm Dia
Static Pressure :
Termination :
4 Wire Leads with Splice Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
2.4 lbs (1.1 kg)
Width :
72.00mm