A2E250-AE65-01
Part No
A2E250-AE65-01
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Description
AC AXIAL FAN
Stock
2
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
948.3 CFM (26.55m³/min)
Approval Agency :
CCC, CE, EAC
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
72.0dB(A)
Operating Temperature :
-13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
Power (Watts) :
165W
Product Status :
Active
RPM :
2750 RPM
Size / Dimension :
Round - 250mm Dia
Static Pressure :
0.522 in H2O (130.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads with Splice Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
84.50mm