UF80B23-BWHR
Part No
UF80B23-BWHR
Manufacturer
Mechatronics
Description
FAN AXIAL 80X25MM 230VAC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
24.0 CFM (0.672m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
35.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
14.00W
Product Status :
Active
RPM :
3100 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
0.617 lb (279.87 g)
Width :
25.00mm