SF11580A-1083HSL
Part No
SF11580A-1083HSL
Manufacturer
Sunon
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer :
Sunon
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
30.0 CFM (0.840m³/min)
Approval Agency :
CSA, UL
Bearing Type :
Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
35.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
12.00W
Product Status :
Obsolete
RPM :
2750 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
0.75 lb (340.19 g)
Width :
38.00mm