11938MB-B2N-EP-00
Part No
11938MB-B2N-EP-00
Manufacturer
NMB
Description
FAN AXIAL 119X38MM 220VAC TERM
Manufacturer :
NMB
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
103.6 CFM (2.90m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
41.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
13.00W
Product Status :
Active
RPM :
2900 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.300 in H2O (74.7 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
220VAC
Weight :
Width :
38.00mm