OD4020-24HSS
Part No
OD4020-24HSS
Manufacturer
Orion Fans
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
9.0 CFM (0.252m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Sealed Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
32.1dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
1.72 W
Product Status :
Active
RPM :
8190 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.320 in H2O (79.7 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
Width :
20.00mm