OD4010-24MB
Part No
OD4010-24MB
Manufacturer
Orion Fans
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
7.2 CFM (0.202m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
26.3dB
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
1.2 W
Product Status :
Active
RPM :
6000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.441 lb (200.00 g)
Width :
10.50mm