OD8025-24HB
Part No
OD8025-24HB
Manufacturer
Orion Fans
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
40.0 CFM (1.12m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
35.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Power (Watts) :
1.44 W
Product Status :
Active
RPM :
3100 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.191 lb (86.64 g)
Width :
25.00mm