04020VA-24Q-CA-00
Part No
04020VA-24Q-CA-00
Manufacturer
NMB
Description
FAN 40X20MM 24VDC IP69K
Stock
248
Manufacturer :
NMB
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
12.4 CFM (0.347m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
Noise :
42.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
2.16 W
Product Status :
Active
RPM :
11000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.570 in H2O (142.0 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.088 lb (39.92 g)
Width :
20.00mm