CFM-6020V-230-230-20
Part No
CFM-6020V-230-230-20
Manufacturer
CUI Devices
Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Stock
576
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
16.5 CFM (0.462m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
21.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
920 mW
Product Status :
Active
RPM :
3100 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.112 lb (50.8 g)
Width :
20.00mm