ATE1-1M-24VDC
Part No
ATE1-1M-24VDC
Manufacturer
Autonics
Description
RELAY TIME DELAY 1MIN 3A 250V
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Delay Time :
Fixed, 1 Min
Function :
On-Delay
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Relay Type :
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Timing Initiate Method :
Voltage - Supply :
24VDC