VCM-04-15MF
Part No
VCM-04-15MF
Manufacturer
InPower LLC
Description
OFF-DELAY TIMER, 12V, 15 AMP 15
Manufacturer :
InPower LLC
Product Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage :
15A @ 12VDC
Delay Time :
Fixed, 15 Min
Function :
Off-Delay
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Relay Type :
Solid State Relay
Termination Style :
Quick Connect
Timing Adjustment Method :
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
12VDC