FSFR1600
Part No
FSFR1600
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IC OFFLINE SW HALF-BRIDGE 9SIP
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
EN, Frequency Control
Duty Cycle :
50%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Frequency - Switching :
Up to 300kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Package / Case :
10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads
Power (Watts) :
160 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
9-SIP
Topology :
Half-Bridge
Voltage - Breakdown :
500V
Voltage - Start Up :
14.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
11.3V ~ 25V