NCV1060BD060R2G
Part No
NCV1060BD060R2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SW MULT TOP 10SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Soft Start
Duty Cycle :
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
60kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :
Either
Power (Watts) :
7.2 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
10-SOIC
Topology :
Boost, Buck, Flyback, Forward
Voltage - Breakdown :
670V
Voltage - Start Up :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.4V ~ 9.5V