TEA1506T/N1,118
Part No
TEA1506T/N1,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 14SO
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Duty Cycle :
Fault Protection :
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
25kHz ~ 175kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 145°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
14-SO
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
650V
Voltage - Start Up :
11 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.7V ~ 20V