VIPER50SP
Part No
VIPER50SP
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC OFFLIN CONV FLBACK 5PENTAWATT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Frequency Control, Soft Start, Sync
Duty Cycle :
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature
Frequency - Switching :
Up to 200kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Output Isolation :
Isolated
Package / Case :
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
5-PENTAWATT
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
620V
Voltage - Start Up :
11 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V ~ 15V