NCP1001P
Part No
NCP1001P
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Duty Cycle :
72%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature
Frequency - Switching :
100kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-PDIP
Topology :
Flyback, Forward
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Start Up :
8.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.5V ~ 10V