TPS65010RGZR
Part No
TPS65010RGZR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 48VQFN
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
500mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Over Temperature
Interface :
I²C, USB
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Programmable Features :
Supplier Device Package :
48-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Max) :
5.5V