LTC4065EDC-4.4#TRMPBF
Part No
LTC4065EDC-4.4#TRMPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DFN
Stock
230
Battery Pack Voltage :
4.4V
Charge Current - Max :
750mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
Voltage - Supply (Max) :
5.5V