LTC1734LES6-4.2#TRMPBF
Part No
LTC1734LES6-4.2#TRMPBF
Description
IC BAT CHG MULTCHEM 1CL TSOT23-6
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
180mA
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Programmable Features :
Current
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Voltage - Supply (Max) :
8V