LT3650EMSE-4.2#PBF
Part No
LT3650EMSE-4.2#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12MSOP
Stock
33
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
2A
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Over Temperature
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product Status :
Active
Programmable Features :
Timer
Supplier Device Package :
12-MSOP-EP
Voltage - Supply (Max) :
32V