ADP3810AR-4.2
Part No
ADP3810AR-4.2
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
IC BATT CHG CONTROLLER
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
6mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Over Current, Over Voltage
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1 ~ 4
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Programmable Features :
Current
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Max) :
16V