LTC1731ES8-8.4#PBF
Part No
LTC1731ES8-8.4#PBF
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 2CEL 8SOIC
Battery Pack Voltage :
8.4V
Charge Current - Max :
500mA
Number of Cells :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Programmable Features :
Timer
Supplier Device Package :
8-SO
Voltage - Supply (Max) :
12V