LTC1731ES8-8.2#PBF
Part No
LTC1731ES8-8.2#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
IC BATT CHG MULT-CHEM 2CEL 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Battery Pack Voltage :
8.2V
Charge Current - Max :
500mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product Status :
Active
Programmable Features :
Timer
Supplier Device Package :
8-SO
Voltage - Supply (Max) :
12V