LTC1732EMS-4.2#PBF
Part No
LTC1732EMS-4.2#PBF
Description
IC BAT CHG MULT-CHEM 1CEL 10MSOP
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
585mA
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Programmable Features :
Timer
Supplier Device Package :
10-MSOP
Voltage - Supply (Max) :
12V