LTM8061EV-8.2#PBF
Part No
LTM8061EV-8.2#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 77LGA
Stock
3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
8.2V
Charge Current - Max :
2A
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
77-BLGA
Product Status :
Active
Programmable Features :
Current, Timer
Supplier Device Package :
77-LGA (15x9)
Voltage - Supply (Max) :
32V