LTC4068XEDD-4.2#TRPBF
Part No
LTC4068XEDD-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8DFN
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
950mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Programmable Features :
Current
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Voltage - Supply (Max) :
6.5V