LTC4120IUD-4.2#TRPBF
Part No
LTC4120IUD-4.2#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16QFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
400mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Programmable Features :
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
Voltage - Supply (Max) :
40V