NX5P3001UKZ
Part No
NX5P3001UKZ
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 12WLCSP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
3A
Fault Protection :
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Features :
Slew Rate Controlled
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
12-UFBGA, WLCSP
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
62mOhm
Supplier Device Package :
12-WLCSP (1.6x1.3)
Switch Type :
USB Switch
Voltage - Load :
3V ~ 30V