APSX1250
Part No
APSX1250
Manufacturer
Tripp Lite
Description
INVERTER 1250W 12VDC OR 230VAC
Stock
2
Manufacturer :
Tripp Lite
Product Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
2
Connector - AC Output :
IEC 320-C13
Connector - Voltage Input :
Terminals, AC Inlet (IEC-320 C14)
Features :
Auto Power Transfer for UPS Mode, Battery Charger
Power - Output Continuous :
1.25 kW
Power - Output Surge :
2.5 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Remote Capability :
Yes
Type :
Inverter, UPS
Voltage - Input :
12VDC, 230VAC
Voltage - Output :
230VAC