HDS2-I4-24
Part No
HDS2-I4-24
Manufacturer
Switch Components
Description
SOLENOID CONT 12V INSUL
Manufacturer :
Switch Components
Product Category :
Solenoids, Actuators
Bushing Thread :
DC Resistance (DCR) :
56Ohm
Diameter - Shaft :
Duty Cycle :
Continuous
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
1.2 kW
Product Status :
Active
Shaft Detail :
Size / Dimension :
Stroke Length :
Technology :
Electromechanical
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Closed Frame (Pull), Tubular
Voltage - Rated :
24VDC