EAST1005WA0
Part No
EAST1005WA0
Manufacturer
Everlight Electronics
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
White
Configuration :
Standard
Current - Test :
5mA
Features :
Height (Max) :
0.45mm
Lens Color :
Yellow
Lens Size :
1.00mm x 0.50mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
79mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00mm L x 0.50mm W
Supplier Device Package :
2-SMD
Viewing Angle :
130°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3V