EAST1608RGA0
Part No
EAST1608RGA0
Manufacturer
Everlight Electronics
Description
LED GREEN/RED DIFFUSED 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green, Red
Configuration :
Independent
Current - Test :
10mA Green, 10mA Red
Features :
Height (Max) :
0.50mm
Lens Color :
White
Lens Size :
1.60mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
126mcd Green, 50mcd Red
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
2-SMD
Viewing Angle :
130°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V Green, 2V Red