LG T656-R1T1-24-0-20-R33-Z
Part No
LG T656-R1T1-24-0-20-R33-Z
Manufacturer
ams OSRAM
Description
LED TOPLED GREEN CLEAR 2PLCC
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
3.50mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
2.60mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
233.5mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-PLCC
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
3.20mm L x 2.80mm W
Supplier Device Package :
2-PLCC
Viewing Angle :
60°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V