SST-90-W40S-F11-GM501
Part No
SST-90-W40S-F11-GM501
Manufacturer
Luminus Devices
Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
4000K
Color :
White, Neutral
Configuration :
Square
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
9A
Current - Test :
3.15A
Features :
Height :
5.40mm
Lens Type :
Domed
Light Emitting Surface (LES) :
8.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
Luminous Flux @ Current/Temperature :
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
11.00mm L x 10.00mm W
Temperature - Test :
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.25V