T21AH-M0607-251A2020-TA
Part No
T21AH-M0607-251A2020-TA
Manufacturer
Amphenol
Description
21MM CARBON POTENTIOMETER
Stock
600
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
250
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
310°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%