ECE10US15
Part No
ECE10US15
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Stock
57
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, cUL, EN, UL
Current - Output (Max) :
660mA
Efficiency :
82%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V