CFM12S090-E
Part No
CFM12S090-E
Manufacturer
Cincon
Description
AC/DC CONVERTER 9V 12W
Stock
26
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, Nemko
Current - Output (Max) :
1.34A
Efficiency :
85%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
9V