AMEOF15-24SL277NZ
Part No
AMEOF15-24SL277NZ
Manufacturer
Aimtec
Description
3W DC/DC Converter
Stock
6
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
625mA
Efficiency :
85%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
16-SIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 :
24V