PWC12-48S
Part No
PWC12-48S
Manufacturer
Astrodyne TDI
Description
AC/DC CONVERTER 48V 12W
Stock
13
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
77%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
6-SIP Module
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60601-1; 60950-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
48V